Dostępność architektoniczna
Dostępność architektoniczna ŚDS „Ostoja”
Środowiskowy Dom Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi „Ostoja”
ul. Sikorskiego 5 41-253 Czeladź
Ośrodek ŚDS znajduje się na wydzielonej działce z dala od ruchu ulicznego. Wejście do budynku jest możliwe z dwóch stron budynku. W każdym przypadku drzwi są dwuskrzydłowe, co umożliwia swobodne wejście bądź wjechanie wózkiem inwalidzkim. Do wejścia prowadzą schody oraz platformy - podjazdy dla wózków, znajdujący się przy schodach. Do ośrodka dobudowane są 3 pochylnie umożliwiające wjazd wózkiem. Do placówki można wejść po zasygnalizowaniu dzwonkiem, który umieszczony jest na wysokości umożliwiającej dostęp dla osoby na wózku inwalidzkim. Drzwi otwierane są przez pracownika ośrodka.
Nad wejściem nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące.
Korytarze w ośrodku są przestronne i umożliwiają swobodne poruszanie się osób z niepełnosprawnością ruchową (wózki, balkoniki, kule ortopedyczne). Dodatkowo zainstalowana jest winda (z informacją głosową, na którym piętrze znajduje się kabina), co umożliwia korzystanie z piętra na którym znajdują się sale terapeutyczne oraz łazienka z WC przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Dla osób na wózkach dostępne są korytarze i pomieszczenia na parterze oraz na 1 piętrze.
Toalety dla osób niepełnosprawnych znajdują się na każdej kondygnacji.
Przed budynkiem wyznaczono miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
W budynku nie ma pętli indukcyjnych.
W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
W ŚDS „Ostoja” nie ma możliwości skorzystania za tłumacza języka migowego na miejscu, ale jest możliwość skorzystania z urządzenia mobilnego - tabletu, w którym zainstalowany jest program do alternatywnych metod porozumiewania się „MÓWIK”. Program ten umożliwia komunikowanie się z osobą z niepełnosprawnością słuchową, problemami mowy i innymi utrudnieniami w komunikacji werbalnej.
Lp. | Rodzaj zmiany | Data aktualizacji | Wytworzono przez | Wprowadzono przez | Akcje |
---|