Historia placówki
"Jeśli chcesz być doskonały
To bądź radosny, obowiązkowy
i czyń dobro wszystkim "
Św. Dominik Savio - Patron Domu Dziecka
Sarnów to miejscowość leżąca na wzgórzu przy drodze wiodącej z Katowic do Częstochowy, około 7 km za Będzinem. Już w 1442 roku Sarnów wymieniony jest w spisie miejscowości Księstwa Siewierskiego. Wśród zabudowań Sarnowa góruje swoją okazałością Dom Dziecka im. Dominika Savio. Dom ten ma wieloletnią historię.
W 1936 roku Sejmik Samorządowy w Będzinie zakupił dworek - były majątek szlachecki Błeszyńskich. Cały dworek składał się z małej willi, budynku gospodarczego, stodoły i obory. Dworek ten przejęły siostry zakonne -Służebniczki i urządziły SIEROCINIEC.
W latach 1936 - 1948 Sierociniec był gospodarstwem i ośrodkiem wychowania dzieci. Całością kierowała przełożona.
W 1937 roku dziennikarz Expresu Zagłębia odwiedzając Sarnów napisał: " Znam pewną gromadkę dzieci, którymi opiekuje się będziński samorząd powiatowy. Mam na myśli uroczy sierociniec w Sarnowie. Uroczy, biały dworek szlachecki, schowany w sadzie, dalej dostatnie zabudowania dworskie, a jeszcze dalej duży szmat ziemi ornej ''.
Do Sierocińca trafiały dzieci w zasadzie bezdomne.
W czasie II wojny światowej Sierociniec nie był czynny. Niemcy usunęli siostry zakonne i dzieci z Sarnowa, a w pomieszczeniach okupant urządził stację nadawczo - odbiorczą i ważny punkt oporu. Z chwilą ucieczki okupanta siostry wróciły, odbudowały zniszczenia oraz położyły fundamenty pod obecnie istniejące skrzydła gmachu.
Do 1948 roku Sierocińcem zarządzały Siostry Służebniczki. Wzrosła wówczas ilość wychowanków. Przeprowadzono liczne wizytacje, placówka była pod opieką, kościoła, życzliwych ludzi i instytucji.
W 1948 roku sierociniec został przejęty przez Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej Wydział Oświaty w Katowicach. Odtąd nazywał się Państwowym Domem Dziecka. W tym czasie w placówce przebywały sieroty, półsieroty i dzieci, które zostały odebrane z różnych względów rodzicom sądownie.
Różne były losy tego domu. Zawsze sprawiał niemało kłopotów wychowawczych i administracyjnych. Po przejęciu Domu Dziecka przez państwo dzieci zaczęto wychowywać bez religii.
W latach 1953 - 1956 placówkę zmodernizowano i rozbudowano, przeznaczając ją dla dzieci do lat 12. Budynek został podwyższony o jedno piętro i dwa skrzydła w formie dwupiętra. Dom miał pomieszczenia dla 100 dzieci.
W 1957 roku w PDDz pracowało 4 wychowawców i kierownik, a w placówce było 40 dzieci. W tym czasie przy PDDz istniało gospodarstwo rolne o powierzchni 15 ha ziemi ornej i ogród dostarczający świeżych warzyw, jarzyn owoców. Dzieci pracowały w ramach pracy społecznej w ogrodzie lub na polu.
W 1963 r. w PDDz w Sarnowie było 108 wychowanków, umieszczonych w 5 grupach szkolnych i jednej przedszkolnej. Dzieci kończące szkołę podstawową mieszkały w internatach i kontynuowały naukę w szkołach średnich.
PDDZ im. Janusza Korczaka do 1969 r. wychował 647 dzieci.
W okresie 1.09.1984r. do 30.06.1987r. obiekt oddano do kapitalnego remontu. Dzieci rozdysponowano do innych placówek wraz z nauczycielami. Wymieniono urządzenia grzewcze, instalację elektryczną, parkiety, posadzki, wykonano roboty wodno - kanalizacyjne, elewacyjne. Prace remontowe znacznie polepszyły warunki życia mieszkańców placówki.
Tak przygotowana placówka mogła przyjąć 91 wychowanków, w tym 25 dzieci w wieku przedszkolnym i 66 w wieku szkolnym. Pracowano w "rodzinkach'', by rodzeństwa mogły mieszkać razem.
Od 1 lipca 1987r. w PDDz zamieszkało 25 dzieci od 3 -6 lat. Pracę z dziećmi podjął dyrektor, vice - dyrektor oraz 4 wychowawców. Do placówki przybyły dzieci z Państwowego Pogotowia Opiekuńczego z Katowic.
5 maja 1993r. PDDz otrzymał imię ŚW. DOMINIKA SAVIO. W uroczystości uczestniczył bp ordynariusz diecezji sosnowieckiej ks. dr Adam Śmigielski. Biskup poświęcił mury Domu Dziecka. Od tegoż roku odbywały się w Sarnowie " SAVIONALIA" - Dni Radości dla wychowanków placówek opiekuńczo - wychowawczych.
Impreza cieszyła się ogromną popularnością .
Dnia 01.01.2020r. została przeprowadzona decentralizacja Domu Dziecka i powstało Centrum Administracyjne Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych oraz 7 Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych.
Lp. | Rodzaj zmiany | article-history-date-create | Wytworzono przez | Wprowadzono przez | Akcje |
---|