Zasady przyjęcia do placówki
Sposób kierowania osób zainteresowanych do Środowiskowego Domu Samopomocy określa Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 grudnia 2010 r. w sprawie środowiskowych domów samopomocy (Dz.U. Nr 238 z 2010 r. poz. 1586).
Termin przyjęcia do domu ustala dyrektor domu w porozumieniu z osobą kierowaną lub jej opiekunem. Prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny lub osobisty z ŚDS „Ostoja”.
Wniosek o skierowanie do domu na pobyt dzienny lub całodobowy składa się do ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o skierowanie, dołączając zaświadczenie lekarskie, wydane przez lekarza psychiatrę lub lekarza neurologa, o występujących zaburzeniach psychicznych oraz zaświadczenie lekarza rodzinnego o stanie zdrowia i o braku przeciwwskazań do uczestnictwa w zajęciach domu wraz z informacją o sprawności w zakresie lokomocji osób niepełnosprawnych fizycznie, a także orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, o ile osoba takie posiada.
Do wywiadu środowiskowego oprócz informacji na temat uzyskiwanych dochodów muszą być dołączone:
- zaświadczenie od lekarza rodzinnego o stanie zdrowia i braku przeciwwskazań do uczestniczenia w zajęciach,
- zaświadczenie od lekarza psychiatry (dla osób z problemami natury psychicznej) lub zaświadczenie od lekarza neurologa (dla osób o obniżonym potencjale intelektualnym),
- informacje od pracownika socjalnego.
Po przeprowadzeniu wywiadu pracownik socjalny wysyła całość dokumentacji do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Będzinie, które wydaje decyzję administracyjną przyznającą świadczenia w Środowiskowym Domu Samopomocy „Ostoja” w Czeladzi.